YDS SINAVI SİZDEN NE İSTER?

Reklam Alanı 4

yds-sizden-ne-isterEn çok yapılan hatalar nelerdir?

YDS’de neden başarısız olunur?

Nasıl başarılı olunur?

Bu sistemde bir bozukluk mu var?

Türkiye’de İngilizce öğretimini ikiye ayırmamız gerekiyor.

 1. Genel İngilizce: Okullarda, kurslarda verilen elementary’den başlayıp intermediate seviyeye doğru giden bir İngilizce. Buna birinci kademe de diyebiliriz.
 2. Sınav İngilizcesi: Birinci kademeyi almış olan kişilere verilen sınav sistemine dönük İngilizce.

Bu birinci seviye-kademe İngilizcenin süresi nedir? İlköğretim 4. sınıftan başlayıp lise sona kadar devam eder. Bu İngilizce Üniversitede tekrar baştan alınıp yine 3-4 yıl boyunca devam eder. Kurslarda ise İngilizce kurlar şeklinde yapılır 8-12 ay süreyle devam eder.

Bu ikinci seviye-kademe İngilizcenin süresi nedir? İşte buna cevap vermek zordur. Sıkıntılar hep bu soruda yatmaktadır. Ülkemizde daha önce ilköğretimde, lisede yarım yamalak görülen İngilizce dersinden sonra kişiler buna güvenerek hiçbir çalışma yapmadan veya çok az bir çalışma yaparak sınava girmekte ve tabiatıyla başarısız olmaktalar. Ya da kurslara gidip 2-3 ay içinde YDS’yi geçmek amacıyla kayıt olmaktalar.

Bildiğiniz gibi, artık ülkemiz bir “Sınavlar Sistemi”ne dönüşmüştür. Her sınavın da kendine göre sistemi ve zorluğu vardır. 2 aylık bir kurs bitirmiş bir kişinin bu sınavları vermesi çok zordur. ÖSS sınav sistemine hazırlananları düşünelim. Kaç tane test kitabı, kaç tane soru bankası kitabı çözdüğünü ve dershanede kaç soru çözüldüğünü siz bir düşünün. Birinci yılında çok az bir aday üniversiteyi kazanmaktadır. Pek çok öğrenci 2 yıl hatta bazıları 3 yıl hazırlıktan sonra üniversiteye girebilmektedirler. Hal böyleyken YDS sınavı 2 aylık bir çalışmayla kazanılabileceği nasıl düşünülmektedir? Bu sınavların zorluk derecesi gerek ÖSS’den, KPSS veya ALES’ten aşağı değildir. Tüm bu ismini saydığım sınavlara ne kadar köklü ve sürekli bir hazırlık gerekirse YDS’ye de aynı şekilde yoğun bir çalışma gerekmektedir.

Bu anlattığım birinci noktadır. Yani bu sınavlar, mantıksız şekilde hafife alınmakta ve bunlara gereğince ciddi çalışılmamaktadır. İkinci nokta ise biraz önce sözünü ettiğim durumdur. İngilizce alt yapısı olmayan, intermediate seviyeye kadar İngilizce eğitimi görmemiş kişilerin YDS’yi geçmekte zorlanacaklardır. Lisede hazırlık görmüş biriyle hiç İngilizce görmemiş veya normal liseyi bitirmiş bir kişinin bu sınavlarda alacakları sonuçlar haliyle farklı olacaktır.

Orta öğretimde hazırlık görmüş veya 8-10 ay dil kursuna gitmiş kişiler YDS hazırlık kurslarına gidebilir ve YDS kitaplarını çalışmaya başlayabilirler. Diğer grubun ise bu hazırlığı doğrudan yapabilmesi çok zor ve işkenceli bir yoldur. Alt yapıları olmadıkları için “sınav İngilizcesini” anlayamayacaklardır. Bu kişilerin YDS kuru yerine bir hazırlık kurundan başlamaları ve önce alt yapılarını (gramer dahil) tamamlamaları yerinde olacaktır.

YDS sınavının ülkemizde yapılan diğer yabancı dil sınavları gibi eğitim sistemimizde (okullardaki eğitimde) ders gibi verilmediği, dolayısıyla bu sınavların eğitim sistemimizle bağdaşmadığı gerçek bir olgudur. Okullarımızda verilen “Genel İngilizce” iken sınavlarda istenilen “Sınav İngilizcesi”dir. Durum apaçık ortada. Okullarda verilen İngilizce derslerinin bu sınavda pek işe yaramadığını kabul etmek durumundayız. Bazılarının düşündüklerinin aksine, YDS sınavının sadece gramer bilgisinden ibaret olmadığı da göz önünde tutulmalıdır. YDS ciddi bir sınavdır. Bu sınava girecek olan 100 bin kişinin içinde ancak 10 bin kişinin sınavı ciddiye alıp ona göre hazırlandığına inanmaktayım.

Bu sınavın bir analizini yaparsak karşımıza şu noktalar çıkar.

 1. Sınav iyi bir İngilizce dil bilgisini gerektirmektedir. Bu bölüm alt yapı dediğimiz önceki dönemlerde alınmış olmalı veya alınmadıysa önce gramerin detaylı bir tekrarı yapılmaktadır.
 2. Kelime bilgisi önemlidir. Sınav ilk baştaki 5 tane kelime sorusundan ibaret değildir. Kelime bilgisi çok önemlidir. Sınavın başından sonuna tüm sorularda kelime bilgisini sorgulamaktadır. Sınavda verilen soruların soru mantığını anlamak için o sorudaki kelimeleri bilmek şarttır. Yani önce kelime bilgisi sonra soru mantığını kavrama ve çözme gelmektedir.
 3. Cümle bilgisi önemlidir. Sınav bizden çeşitli soru tipleriyle cümle bilgimizi sınamaktadır. Eğer İngilizce cümle kuruluşları, zaman uyumlarını ve bunlarda kullanılan bağlaçları bilmiyorsak bunu yapmamız imkânsızdır.
 4. Paragraf bilgisi önemlidir. Sınav bizden paragraf bilgimizi dolayısıyla kompozisyon bilgimizin olup olmadığını sorgulamaktadır. Eğer daha önce yazma becerisi, paragraf bilgisi analizi gibi teknik dersler almadıysak ve paragraftan makaleye giden yazılar yazmadıysak bu bölüm bizim için en zor bölüm olacaktır. Paragraf sorularının YDS’deki oranı % 46’dır. Yani bunlar sadece okuma soruları değildir. 4 tip paragraf sorusunu kapsar. Dolayısıyla bu dört teknik bölüm ve diğer soru tipi bilgisi ve çözme teknikleri çalışılmadığı sürece bu sınavlarda başarılı olmak imkânsızdır.

YDS’de başarı için bir “mucize formül”ün olmadığını öncelikle belirtmeliyim. Bu bir eğitim sürecidir. Bu da belli bir zaman ister.

YDS’de başarı çok soru çözmekten, en az 10 deneme sınavı çözmekten ve 5.000 den fazla kelime bilgisine erişmekten ve bu alanda pek çok farklı kitabı karalayarak bitirmekten geçmektedir. Çıkmış soruları çözme ve onların soru mantıklarını öğrenmek de yararlı bir yoldur. Bunun yanı sıra, hiç çıkmamış soruları da çözmek başarıyı daha da artıracaktır. Kelime bilgisi ise, tüm kapıları açan bir anahtar konumundadır. Kelime çalışmalarına ve çeşitli alanlarda “reading” çalışmaları ve çeviri çalışmaları yapılmasının gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim.

“O zaman YDS için ne yapılmalı?” sorusunu açıklamak gene bize düşüyor. Resmi eğitim sisteminde müfredatı olmayan bu “Sınav Sistemini” gene resmi kurum olan üniversiteler şart koşunca insanımız tabii ki bocalamaya başlıyor. Bence panik yapmaya gerek yok. Her şeyin bir çaresi olduğu hepimizce malum. Önereceğim temel şartlar şöyle sıralanabilir:

İngilizceyi sevmek: Biliyorum bazıları ondan nefret ediyor ama bu tamamen duygusal bir durum. Bunu aşmak, yani parlak bir gelecek için İngilizceye “olumlu yaklaşmak” şart.

İngilizceyi çalışmak için güçlü bir nedeninizin olması gerekir. Kendinizi bu konuda sorgulayın.

 • İngilizceyi nasıl çalışacağınıza karar vermek (1. kendi kendinize kitaplarla 2. ciddi bir kursa giderek 3. özel bir kurs grubuna katılarak).
 • İngilizce öğrenimini hayatınızın en ön planına çıkartmak.
 • Bir takım zevklerinizden, meşguliyetlerinizden YDS’yi verene kadar vazgeçmek. Önemli işlerinizi başkalarına devretmek (eşinize alışverişi devretmek gibi).
 • Azimle, durmak, yorulmak bilmeden çalışmayı düzenli bir şekilde ve günlük sürdürmek.

Bu dört nokta tamamsa artık biraz da “nasıl çalışacağımızın” ayrıntılarına geçebiliriz.

Ben buna “kişisel başarı sırları” diyorum ve bunu aşağıda maddeler halinde size sunuyorum:

Başarı Sırları

 1. Çözüm mantıklarını anlayacak şekilde yaklaşarak çıkmış soruları defalarca çözmeliyiz.
 2. Düzenli olarak her gün belli sayıda kelimeyi soru ve cümle örnekleriyle öğrenmeliyiz (Burada ezberlemek kelimesi kullanılmadı).
 3. Mümkün olduğunca farklı ve düzenli bir şekilde her gün belli sayıda test sorusu çözmeliyiz (örneğin 80 soru).
 4. Çözdüğünüz soruların mantığını anlamadan yanlışlarınızın nedenini bulmadan diğer sorulara geçmemeliyiz.
 5. Temel gramer konularını tekrar ederek iyi bir kaynaktan çalışmalıyız.
 6. Sınavdan önce zaman tutarak (2.5 saatin altına indirmeye çalışarak) sınav oluyormuşçasına 80 soruluk 10-15 tam deneme sınavı çözmeliyiz.
 7. YDS’de başarıyı bir hedef kabul ederek test çalışmalarını günlük yaşantımızda birinci sıraya oturtmalıyız.
 8. Başarısızlığınızı bir takım başka nedenlere bağlamayarak (sistem veya zorluk) bu duruma daha tarafsızca yaklaşmalıyız. Nedenlerine mutlaka inmeliyiz.
 9. Test sorularını kolay-zor diye ayırt etmeden hepsini yeterince önemseyerek ciddi ciddi çözmeliyiz.
 10. Kendimize hep “Ben bu işi seviyorum ve mutlaka başaracağım” telkininde bulunmalıyız.

Sevgi ve Saygılarımla,

A. NEJAT ALPEREN

Reklam Alanı 5

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

YDS Sınavı 2017 Sonbahar Dönemi
17 Eylül 2017 Pazar

Üye OlŞifremi Unuttum

Popüler Yazılar
YDS Önemli Linkler