YDS İÇİN 10 TAVSİYE

Reklam Alanı 4

yds-10-tavsiyeEvet, YDS sınav mantığı ne yazık ki çoğumuza kâbuslar gördürecek kadar anlamsız. Çoğu zaman insan; YDS’yi hazırlayan sınav komitesinin maksadının üzüm yedirmek değil bağcıyı dövmek olduğunu düşünmekten kendini alıkoyamıyor. O abuk sabuk kelimeler, ne olduğu anlaşılmayan gramer yapıları, bir türlü bitmek bilmeyen uzun ve zor okuma parçaları, karmaşık yapıdaki soru tipleri insanı bunaltmakla kalmıyor onu hayatından bezdiriyor. Hele bir de cevabın bir türlü anlaşılamadığı cloze testler yok mu? Onlar zaten başrollerde.

Peki, bu durumda ne yapmalı? Durum gerçekten de üstesinden gelinemeyecek kadar vahim mi? Öğrenilmiş çaresizliği benimseyip; “bu sınav geçilebilecek bir sınav değil”, “bu sistemde başarılı olmak mümkün değil” deyip pes etmek, çalışmayı bütün bütün terk etmek ve kaderine razı olup hedef küçültmek mi yapmamız gereken? Meslek hayatına ilk atıldığımızda sahip olduğumuz bütün ideallerimizin bir YDS sınavına takılıp kalmasına müsaade etmek mi doğru olan? Cevap net: Kesinlikle “hayır.”

Evet YDS’nin zor bir sınav olduğu doğrudur; ancak geçilmesi imkansız bir sınav olduğu düşüncesi yanlıştır. Şimdi hepinizin bunun nasıl olacağını sorduğunuzu duyuyor gibiyiz. Size sınava çalışırken izlenmesi gereken 10 tane tavsiye vereceğiz.
1.Kesinlikle pozitif düşünün. Sınavı geçeceğinize inanın. Sizinle aynı şartlarda olup sınavı geçen diğer insanları hayal edin ve onlar başardıysa ben de başarırım deyin.
2.Kısa sürede çok şey öğrenmektense, çalışmanızı uzun bir döneme yayın. Unutmayın ki her şeyi kısa sürede öğreneceğim demek boş bir hayaldir. İngiltere’de doğan bir bebek on beş senede ancak kendini ifade edebilecek dil yetisini kazanıyor. Eminiz ki on beş yaşındaki o çocuk YDS’ye girse çok iyimser bir tahminle 60’ın üstünde not alamayacaktır. Biz on beş sene çalışın demiyoruz ama en azından on beş ay(İngilizcesi elementary seviyesinde olanlar için)disiplinli bir çalışma programı uygulayın. Tabii uzmanlarla çalışmak size zaman kazandıracaktır.
3.Her gün belirli sayıda kelime ezberlemeyi hedefleyin (20’yi aşmamalı). Ve öğrendiğiniz kelimeleri kelime defterinize ekleyip onları düzenli aralıklarla tekrar edin. Unutmayın aynı kelimeyi 5 kez unutup hatırlamadıkça o kelimeyi ezberlemiş sayılmazsınız. Aynı kelimeyi işitirseniz, okursanız ve kullanırsanız o kelimeyi uzun belleğinize atmış olursunuz.
4.Gramer konuları hep birbirleriyle ilişkilidir. “Ben tenseleri öğreneyim de modallar o kadar önemli değil.” düşüncesi yanlıştır; çünkü aynı cümle içerisinde hem tense, hem modal, hem passive, hem de noun clause yapılarının olabileceğini unutmayın. “It is said that the thief must have been captured by the police.” cümlesinde olduğu gibi.
5.Okuma parçalarını çözerken tümevarım yöntemini uygulayın. Okuma parçaları ortalama 9 cümleden oluşmaktadır. Her bir cümleyi tek başına ele alıp onu analiz etmeye çalışın. Bir cümlede if clause, diğerinde noun clause, ötekinde de relative clause vs. gibi bir gramer konusu olacağından gramere olan hakimiyetiniz okuduğunuzu anlama konusunda size yardımcı olacaktır.
6.İngilizceye bir gün çalışmamak bir hafta çalışmamak kadar, bir hafta çalışmamak bir ay çalışmamak kadar, bir ay çalışmamak da bir yıl çalışmamak kadar kişiyi İngilizceye yabancılaştırır. Bu yüzden az da olsa sürekli çalışmak çok önemlidir.
7.İngilizceyle ilgili yaşam zenginliğimizi arttırmamız şarttır. En azından sınava kadar şakalarımız, rüyalarımız ve diyaloglarımız İngilizce ile ilgili olmalı. Kelime listelerini duvara asmak, yabancı dilde film izlemek, yabancı müzik dinlemek, dış kaynaklı haber okumak gibi aktiviteler İngilizce ile aramızda bulunan duvarları yıkmamıza yardımcı olacaktır.
8.Piyasada nasıl yüzüleceğini anlatan çok enfes kitaplar vardır ya da gitarın nasıl çalınacağı ile ilgili müthiş kaynaklar mevcuttur. Ama havuza girip kulaç atmadan yüzmeyi öğrenen veya parmağını aşındırıncaya kadar pratik yapmadan gitar çalabilen olmamıştır sanırız. Aynen öyle de soru çözmeden YDS’yi geçmeyi düşünmek hayalden başka bir şey değildir. Sınava kadar her gün düzenli aralıklarla soru çözmek son derece önemlidir.
9.Deneme sınavı yapmadan sınava girmek suya tüpsüz dalmaktan farksızdır. Unutmayın sınavda başarılı olmanın 5 temel şartı varsa bunlardan sadece bir tanesi bilgidir. Sınav anında dinç olmak, gergin olmamak, sınav öncesinde iyi bir hazırlık dönemi geçirmek vs. gibi etmenler başarıyı etkileyen faktörlerdendir. Bir yerde 3 saat oturmak bile büyük bir meseleyken, sınavda 3 saat boyunca sorularla boğuşmak çok daha zor olsa gerek. İşte sınav öncesinde sık aralıklarla yapılacak deneme sınavları bizi sınava alıştıracak ve çok daha iyi performans göstermemize imkân sağlayacaktır.
10.İnsan en iyi deneyerek öğrenir. Deneyerek öğrenenler arasında da hata yaparak öğrenenler çok daha iyi öğrenirler. Bundan şu anlaşılıyor ki sınav öncesi hazırlık döneminde en kalıcı öğrenmeyi yaptığımız hatalardan elde ederiz. Dolayısıyla deneme sınavlarında ya da testlerde yaptığımız hatalar üzerinde derinlemesine düşünerek eksikliklerimizi gidermeye çalışmalıyız. Eğer hatadan ders çıkarırsak hata, hata olmaktan çıkar bir öğretmen gibi olur.

Reklam Alanı 5

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

YDS Sınavı 2017 Sonbahar Dönemi
17 Eylül 2017 Pazar

Üye OlŞifremi Unuttum

Popüler Yazılar
YDS Önemli Linkler