YDS HAZIRLIKTA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Reklam Alanı 4

Sınavlara hazırlanırken düzenli çalışmak başarıyı yakalamak bakımından son derece önemlidir. Bir gün beş saat çalışmak, sonraki beş gün kitabın kapağını açmamak son derece yanlış bir uygulamadır.

Öğrendiğimiz bilgileri tekrar etmek, öğrenme sürecinde aceleci olmamak gerekmektedir.

İyi bir Çalışma Programı hazırlamak, eksikliklerimizi doğru tespit ederek, aşama aşama hangi konulara çalışma sürecinin ilerleyen safhalarında ağırlık vereceğimizi belirlememiz, gerekirse bu konuda profesyonel destek almamız gerekmektedir.

Ancak bilinçli, planlı, sistemli, disiplinli bir şekilde çalışırsak hedefimize ulaşabileceğimizi bilmeliyiz.

Eksik olduğumuz noktaları tespit edip o konulara yoğunlaşmak, doğru kaynaklardan yararlanmak, kaliteli kitapları kullanmak gerekir.

Hangisinin nerede başladığı nerede bittiği kesin çizgilerle ayrılmasa da, YDS Sınavında karşılaşacağımız bazı ana başlıklar sayabiliriz.

Grammar(Dilbilgisi), Reading Comprehension(Okuduğunu Anlama), Kelime Bilgisi.

Yukarıda ifade edilen başlıklardaki bilgi birikimimiz, YDS Sınavında Soru Tipleri adı verilen bölümde karşılaşacağımız soruları çözme konusunda da bize yardımcı olacaktır.

Yazarak çalışma öğrendiğimiz yeni bilgileri kendimize mal etme bakımından oldukça önemlidir. Yeni öğrendiğimiz kelimeler ve Dilbilgisi notlarımız için bir defter tutmalıyız.

Belli seviyeye gelmiş öğrencilerin İngilizce-İngilizce Sözlük kullanmaları gerekir. Sıkıntı olması durumunda yalnızca çok önemli kelimeler için gerekirse İngilizce-Türkçe sözlük kullanılabilir.

Okuma yaparken metinde gördüğümüz ve anlamadığımız her kelimeyi sözlükten hemen bakma gibi kolaycılığa kaçmamalıyız. Bazı kelimelerin anlamını tam olarak bilmesek de kelimenin anlamını tahmin etmeye çalışmalı, objektif olmaya çalışarak kendi yorumumuzu yapmalı, her sözcüğü bilmesek de sınavda karşılaştığımız soruları çözmeye çalışmalıyız.

YDS Hazırlık sürecinde mümkün olduğunca çok okuma yapmaya gayret etmeliyiz. Önce Orta seviyenin altında zorluk düzeyindeki metinlerden çalışmaya başlayıp, daha sonra Orta, Ortanın üstü ve ileri düzey akademik metinlere geçmeliyiz.

Sınavı tanımak, soru türlerini bilmek YDS Hazırlık sürecinde çok önemlidir.

Okuma yaparken düz metinden çok Paragraf sorularına ağırlık vermek gerekir.

Kelime çalışmalarımızda yeni öğrendiğimiz kelimeleri örnek cümlelerde kullanmalı, bu şekilde beynimize kodlamaya çalışmalıyız. Kelime aktiviteleri olan okuma kitaplarından faydalanmak isabetli olacaktır. Her gün 30-40 soruluk bir kelime testi çözmek öğrendiğimiz kelimelerin tekrarını yapmak bakımından çok önemlidir.

Dilbilgisi çalışırken önce konu anlatımı bölümüne çalışmalı, daha sonra o konuyla ilgili soruların bulunduğu konu testini çözmeli, süreç içerisinde bütün konuları içeren gramer tarama testlerini çözmeliyiz.

Gerçek sınavdan önce KPDS, ÜDS ve YDS’de çıkmış sorular üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.

Önce her konu için tek tek ama sonra karışık gramer testleri çözülmesi gerekmektedir.

YDS Sınavına hazırlanmaya karar veren kişi YDS’ye daha önce girmiş; YDS de 40-50 puan civarı almışsa veya YDS’ye girmeyip süreli olarak geçmiş yıllardaki bir İngilizce sınavı çözüp 40-50 aralığı bir puan almışsa YDS Hazırlık Çalışmalarına doğrudan başlayabilir. Yukarıda belirttiğimiz seviyenin altında olan öğrenciler önce YDS ÖN HAZIRLIK çalışmaları yaparak İngilizce temeli kazanmalı sonra YDS Hazırlık çalışmalarına başlamalıdırlar.

Sınavda her soruya mutlaka cevap vermeliyiz. Yanlışlar doğruları götürmediği için hiçbir soruyu boş bırakmamalıyız. Temel amacımız bariz yanlış şıkları bularak doğru olabilecek şık sayısını ikiye indirmektir. Eğer 2 şıkka indirebilmişsek bunlardan bize en yakın gelen, aklımıza yatan, doğru olduğunu düşündüğümüz şıkkı işaretlemeliyiz. Çok kolay diye doğru olduğuna inandığımız şıkkı işaretlemek ten vazgeçmemeliyiz. Uzun paragraf sorularını gördüğümüzde yılgınlığa kapılıp bu tür soruları çok zor olduğu zannıyla çözmekten vazgeçmemeliyiz. Bu tür soruların birçoğu üzerinde azıcık düşünüldüğünde size kendisiyle ilgili birçok ipucu sunabilecek sorular olduğunu göreceksiniz. Bu tür soruları da mutlaka cevaplamaya çalışmanız yararlı olacaktır.

Soru çözerken veya deneme çözdükten sonra hatalı cevaplarınızın sorularını daire içine alıp, yanlış cevap verdiğiniz soruları daha sonra birkaç kez çözmeli, ”Hatalarınızdan öğrenmelisiniz.’’ Kullanmayı bilirsek hatalarımızın bizim için en iyi öğretmen olacağını akılda tutmalıyız.

İngilizce YDS Sınavı paragraf ve okuma soruları için öneriler;

Tüm sınavlarda adayların en çok çekindikleri bölümlerden biri okuma soruları ya da paragraf soruları diye adlandırılan kısımdır. Bu durumun aslında bir kaç temel nedeni var:

Kelime bilgisi yetersizliği
Soru köklerini tanımamak
İngilizce okuma deneyiminin olmaması
Şıkları elemeyi bilmemek
Paragrafta nereye bakacağını bilmemek
Zamanı Kullanma becerisinin olmaması

Metni okurken:

Önce soruları okuyun ve size ne sorulduğunu bilin: Soruların tamamını aklınızda tutamazsınız ama paragraf ile ilgili bir fikriniz olacak ve size ne sorulduğunu az çok bileceksiniz.
Paragrafta bilmediğiniz kelimelerle vakit kaybetmeyin
Gördüğünüz bağlaçların altını çizin (Therefore, because, However…)
Ana fikre odaklanın, detaylara takılmayın

Yani işin temelinde anlayarak aktif olarak bol bol okumak, okurken kelime ve gramer kurallarını içselleştirmek var. Bunu yaptıktan sonra da piyasada var olan deneme setlerinden birkaçını tamamlayınca YDS’den gayet iyi puan almaya hazır hale gelirsiniz.

 

YDS ile ilgili uygulamaları akıllı telefonunuzdan indirerek yararlanmanız faydalı olur.

Örnek cümleler ve metin içinde kullanımlarıyla günde 20-25 yeni kelime üzerinde (ezberlemeden) çalışma yapmak bize YDS Hazırlık sürecinde büyük katkı sağlayacaktır.

Kesinlikle pozitif düşünün. Sınavı geçeceğinize inanın. Sizinle aynı şartlarda olup sınavı geçen diğer insanları hayal edin ve onlar başardıysa ben de başarırım deyin.

YDS Hazırlanmadan önce ilk yapılacak iş YDS seviyenizi belirlemek ve hazırlık süreci sonunda ulaşmak istediğiniz hedefinizi tespit etmektir.  Bulunduğunuz seviyenin 35-40 puan kadar üstünü hedef olarak koyabilirsiniz. Hedefinizin yüksekliği ölçüsünde de YDS Hazırlık çalışmalarına yoğunlaşmanız gerekecektir.

Mümkünse çalışmalarınızı uzun bir süreye yayın. Düzenli olarak her gün YDS Hazırlık mahiyetinde çalışmalar yapın. 3-4 ayda ciddi puan artışı sağlayamayacağınızı bilmeniz gerekir. En az 5-6 ayda kayda değer artış mümkün olabilir. Bazı öğrencilerimiz 8-9 ay ön hazırlık+YDS Hazırlık çalışmalarına zaman ayırmaktadırlar. Acil bir durumunuz yoksa önce temel olayını halledeyim sonra da YDS Hazırlık çalışmalarını yapayım diyorsanız 1 yıllık bir YDS Çalışma Programı uygulayabilirsiniz.

Gramer konularının hepsi birbiriyle ilişkilidirler. Gramer konularının hepsine ayrı ayrı zaman ayırmanız ve detaylı bilgiye sahip olmanızı öneriyorum. Süreç içinde yaptığınız okumalarda aynı dilbilgisi konularına örnek olacak yüzlerce kullanımın var olduğunu görecek ve pratik yaparak o yapıları kendinize mal ederek, içselleştireceksiniz.

YDS Hazırlık sürecinde İngilizcenin bizi kuşatmasını sağlamaya çalışmalıyız. Evde, işte, otobüste, oturduğumuz kafede, sabah uykudan uyandığımızda veya yatmadan önce mümkünse YDS ye dair bir takım çalışmalar yapmak, aktivitelerde bulunmak, tabir caizse İngilizcenin rüyalarımıza kadar girmesi gerekmektedir.

İngilizceye çalışmak için güçlü bir nedeninizin olması gerekir. Kendinizi bu konuda sorgulayın.

Azimli olmak, kararlı bir şekilde İngilizce eğitimine yılmadan devam etmek önemlidir. Siz pes etmezseniz İngilizcenin pes edeceğini ve kapılarını sonuna kadar size açacağını göreceksiniz.

Yanlış çözdüğünüz soruları daha sonra yeniden çözme ve analiz etme alışkanlığını kazanmanız gerekir. Kullanmasını bilirseniz; hatalarınız sizin için çok iyi bir öğretmen olabilir.

YDS de İngilizce bilgimiz; dilbilgisi, kelime ve okuma-anlama yeteneğimiz açısından sınanmaktadır. Değişik tüm soru tiplerinin hemen hepsinde bu üçlüyü kullanarak soruları cevaplandırmamız mümkündür.

YDS sınavına yönelik gelişiminizi sağlayacak bireyselleştirilmiş bir çalışma programına ihtiyacınız olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

İngilizce öğrenmek ve YDS Sınavına hazırlık için yeterli zamanı ayırmamaya gerekçe olacak hiçbir mazeret kabul edilemez. Dolayısıyla İngilizce öğrenmeye yeterli zamanı ayırmamız gerekmektedir.

Sınav günü önerileri:

Sınav sabahında iyi bir kahvaltı yapmak fakat her zaman yediğimizden farklı bir şey yememek, giysi olarak bizi rahatsız edecek bir şey giymemek ve lavabo ihtiyaçlarının giderilmesidir.  Sınava gireceğimiz yerleşkeye sınav zamanından yaklaşık 1 saat önce varmamız ve sıramıza oturup kendimizi sakinleştirip rahatlatmamız bizim motivasyonumuzu artırıp kaygı düzeyimizi azaltmamıza yardımcı olacaktır

Sınav esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

Soruların hepsini çözmeye çalışmalı, süreyi iyi kullanmalıyız. Soruları sırayı bozmadan çözmeye çalışmalıyız. Dikkatimizi birbiri ardına gelen şıklara yoğunlaştırıp, emin olduğumuz sorularda bile cevabımızı değiştirme eğilimi olabilmektedir. Yalnızca 4 tane aynı şıkkı doğru işaretlediysek o kısma bir işaret koyup tüm sorulara cevap verdikten sonra tekrar o bölüme geri dönüp verdiğimiz cevapları kontrol etmeliyiz. Soruları basit bir şekilde çözmeliyiz. Kolay görünen bir soruda illa sorunun altında bir çapanoğlu arama gibi takıntılarla hareket etmemeliyiz. Çok zor bir soruyla karşılaşırsak, gereğinden fazla o soruyu çözmek için zaman harcamamalıyız. Şıkları 2 ye indirmeye çalışmalı ve bize yakın olan şıkkı doğru olarak işaretlemeliyiz. Zor sorularda haddinden fazla zaman harcamak daha sonra kolayca çözebileceğimiz başka soruları süre yetmemesi nedeniyle çözemememize neden olabilir.

İdris Hoca

Reklam Alanı 5

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.