YDS Hakkında Herşey

Reklam Alanı 4
YDS Hakkında Herşey
Reklam Alanı 6

1-YDS Nedir? (Yabancı Dilbilgisi Seviye Tespit Sınavı)

YDS Hakkında Herşey

YDS Sınavı, ülkemizde Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavıdır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavı (ÜDS) ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (KPDS) yerine getirilmiş ortak sınavdır. YDS, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi ile yapılan sınavdır.

2-YDS Sınavının Süresi Ne Kadardır?

YDS Sınavının süresi 180 dakikadır. Toplam 3 saatlik zaman dilimini en verimli şekilde kullanmanız gerekir.

3-YDS de Kaç Soru Sorulmaktadır?

YDS ’de toplam 80 soru sorulmaktadır.

4-YDS Sınav Puanlama Sistemi Nasıldır?

Her soru 1,25 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden hesaplanır.

5-YDS Sınavında yanlışlar doğruyu götürür mü?

 Hayır, YDS Sınavında yanlışlar doğruyu götürmez. Mutlaka her soruyu cevaplayınız.

6-YDS Sınavının Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir ?

YDS Sınav Sonuçları Üniversiteler ve Dil tazminatı için 5 yıl geçerlidir. Diğer kurumları kurum web sayfasından araştırınız. 

7-YDS Sınavının İçeriği Nasıldır?

 • Kelime bilgisi,
 • Dil bilgisi,
 • Boşluk tamamlama soruları,
 • Cümleyi uygun ifade ile tamamlama soruları,
 • Cümle çevirisi,
 • Okuduğunu anlama,
 • Diyalog soruları,
 • Paragraftaki eksik cümleleri uygun şekilde tamamlama ve paragrafta anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma gibi soru tipleri sınav içeriğinde bulunmaktadır.

 

8-2017 YDS Sınav Tarihleri?

Mart ve Eylül 2017’de yapılacaktır.

9-YDS Sınavı Saat Kaçta?

Sınav saat 9:30’da başlayacaktır.1 saat önce sınav merkezinde hazır bulunmanız gereklidir.

10-YDS Başvuru Tarihleri?

 2017 İlkbahar Dönemi Sınav Takvimi henüz açıklanmamıştır. Ancak sınavdan yaklaşık 2 ay önce başvurular başlamaktadır.

 11-YDS Sınavına Nasıl Başvurulur?

ÖSYM 2017 YDS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM 2017 YDS Başvuru İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

YDS Sınavına ösym aday işlemleri sistemi üzerinden veya sınav bürolarından başvurabilirsiniz. Mart 2017 İlkbahar Dönemi YDS’ye başvuru yapacak adayların ÖSYM tarafından belirlenecek olan tarihte , (www.osym.gov.tr) internet adresinden Sınav Kılavuzu ve Aday Başvuru Formunun çıktısını almaları gerekmektedir. Başvuru tarihleri Şubat 2017 olarak belirlendi.

ÖSYM’nin internet sitesi hariç, hiçbir merkezde kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmamaktadır.Başvurunuzun geçerli sayılabilmesi ve zaman kaybınızı en aza indirebilmek için aşağıdaki açıklamaları lütfen dikkatle okuyunuz ve (ÖSYM tarafından) verilen talimatlara uygun hareket etmeniz gerekmektedir.

Son 2 yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmuş olan adaylar: 2017 YDS İlkbahar Dönemi sınav başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilirler veyahut yine başvuru merkezlerini tercih edebilirler.Son 2 yıl içinde ÖSYM tarafından yapılan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığıyla başvurmamış olan adaylar: 2017 YDS İlkbahar Dönemi sınav başvurusunu, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmanız icap etmektedir.

Size en yakın ÖSYM başvuru merkezini, ÖSYM Sınav Merkezi Koordinatörlükleri sayfasından öğrenebilirsiniz.

Yabancı uyruklu adaylar için: Daha önce ÖSYM’den Y.U. almayan ve Mart 2017 YDS’ye girmek isteyen yabancı uyruklu adaylar, sınav başvurusunu, başvuru merkezleri aracılığıyla yapmaları gerekmektedir.

12-YDS Sınav Ücreti Ne Kadar?

YDS Sınav Ücreti son olarak 80 TL olarak belirlenmiştir.

 13-YDS Sınavına Başvurma Koşulları

YDS’ye, yabancı dil koşulunu aşmak isteyen doçent veya doktora/sanatta yeterlik adayları, lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar, TUS ve DUS adayları, dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ve KPSS sınav sonucuna ek olarak yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen adaylar girebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir

 14-YDS Sınav Merkezleri

010 Adana

030 Afyonkarahisar

062 Ankara-Çankaya

067 Ankara-Yenimahalle

070 Antalya

090 Aydın

100 Balıkesir

140 Bolu

160 Bursa

170 Çanakkale

190 Çorum

200 Denizli

210 Diyarbakır

220 Edirne

230 Elazığ

250 Erzurum

260 Eskişehir

270 Gaziantep

310 Hatay

320 Isparta

330 Mersin

341 İstanbul-1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)

342 İstanbul-2 (Üsküdar/Ümraniye/Beykoz/Şile/Çekmeköy)

343 İstanbul-3 (Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/Kağıthane/Sarıyer)

344 İstanbul-4 (Beyazıt/Bakırköy/Bahçelievler/Zeytinburnu/Fatih)

345 İstanbul-5 (Avcılar/Esenyurt/Beylikdüzü/Küçükçekmece)

352 İzmir-Kuzey (Karşıyaka/Bornova/Çiğli)

360 Kars

380 Kayseri

410 Kocaeli

420 Konya

430 Kütahya

440 Malatya

450 Manisa

460 Kahramanmaraş

480 Muğla

510 Niğde

540 Sakarya

550 Samsun

580 Sivas

600 Tokat

610 Trabzon

630 Şanlıurfa

650 Van

670 Zonguldak

710 Kırıkkale

910 Bişkek/Kırgızistan

 15-YDS sınavına kimler katılabilir?

Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.

Kamu personeli olmak amacıyla KPSS’ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksekokul mezunları.

Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürmek istedikleri üniversite (enstitü) yetkilileri ile yüz yüze görüşerek, yüksek lisans programları için üniversitenin (enstitünün) YDS sınav sonuçlarını kullanıp kullanmadığını ve eğer kullanıyor ise, bunun şartlarını öğrenmeleri gerekir.

 16-YDS Hazırlık Programlarına Katılabilmek İçin en az hangi seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir?

 1. YDS’de 1-35 arası puan alan öğrencilerimiz ÖN HAZIRLIK+YDS HAZIRLIK’tan oluşan YDS-1 Online YDS Hazırlık Kursumuza katılabilirler.
 2. YDS’de 36-49 arası puan alan öğrencilerimiz ÖN HAZIRLIK+YDS HAZIRLIK’tan oluşan YDS-2 Online YDS Hazırlık Kursumuza katılabilirler.
 3. YDS’de 50-65 arası puan alan öğrencilerimiz YDS HAZIRLIK’tan oluşan YDS-3 Online YDS Hazırlık Kursumuza katılabilirler.

17-YDS Hangi Kuruluşlar Tarafından Kabul Edilmektedir?

1 – Üniversiteler yüksek lisans ve doktora başvuruları için adaylardan YDS puanı istemektedir. Bu puan genellikle 50 – 75 arası olup üniversiteler arası farklılık göstermektedir. Ayrıca üniversiteler ÖYP kapsamında öğretim görevlisi yetiştirme programı için YDS puanı istemektedirler.

2 –  Özel, katılım ve kamu bankaları bazı iş başvurularında başvuru yapan adaylardan YDS dil puanı istemektedirler.

3 –  Tüm Bakanlıklar, Kitler ve Özerk Kamu kurumlarında Uzmanlık ve Uzman yardımcılığı kadrolarına başvurularda YDS yabancı dil puanı istenmektedir.

4 –  BOTAŞ, TPAO, EPDK, SPK, BDDK, TKDK, YPK, TRT, TPE, TSE ve RTÜK gibi üst kurullar ve özerk kurumlar personel alımında adaylardan ( mühendis, iletme mezunu, sosyal bilimler mezunu, siyasal bilimler mezunu, hukuk mezunu ) YDS dil puanı istemektedir.

5 –  Belediyeler ve İl özel idareleri uzman ve uzman yardımcılıkları kadrolarına personel alımında adaylardan YDS dil puanı istemektedirler.

6 –  BOTAŞ, TPAO, EPDK, SPK, BDDK, TKDK, YPK, TRT, TPE, TSE ve RTÜK gibi üst kurulları, Tüm Bakanlıklar, Genel Müdürlükleri, Enstitüler, Belediyeler ve İl Özel idareleri Müfettiş ve Müfettiş Yardımcısı Kadrolarına giriş sınavlarında adalardan YDS dil puanı istemektedirler.

7 –  Bazı Kurum, Kuruluş, Genel Müdürlük, Kit, Bakanlık, Üt Kurullar ve Belediyelerde daire başkanlıkları ve daha üst kadrolar içi YDS dil puanı istenmektedir.

18-YDS’ye gelirken adayın yanında bulundurması gerekenler?

Adaylar sınavda kimlik ibraz etmek zorundalar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi adayların adreslerine ÖSYM Sınava Giriş Belgesi göndermeyecek. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet’ten belgelerini edinebilecekler. Adaylar İnternet’ten edinecekleri Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorunda. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

19-YDS Puanları ve Seviyeleri?

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

20-YDS’den Kaç Puan Almalıyım?

 • Doçent Adayları için: 100 üzerinden en az 65 Puan
 • Doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylar için: en az 55 puan alınması gerekir.
 • KPSS yabancı dile girmesi gerekenler de bu sınava katılacak, kpss puan türü belirlenirken bu sınavdan aldıkları puan da dikkate alınacaktır.
 • Öğretim üyesi dışında Öğretim elemanı kadrolarına girebilmek için en az: 50 puan
 • Öğretim elemanı kadrosuna girilecek Üniversitede Yabancı dil kullanılıyorsa: en az 80 puan
 • Diğer kadrolar için alınması gereken puanlar, kurumlar tarafından belirlenecektir.

Yabancı dil tazminatından faydalanmak isteyen adaylar için gereken puanlar çalıştıkları kurumlar tarafından belirlenecektir.

Reklam Alanı 5

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.